آزمایشگاه مصطفی

آزمایشگاه مصطفی

آزمایشگاه مصطفی

در این مقاله قصد داریم به تفصیل در مورد آزمایشگاه مصطفی صحبت کنیم. اولین شعبه ی این آزمایشگاه در شهر مشهد راه اندازی شده است. مدیریت این مجموعه زیر نظر آقای مصطفی بهمدی است.

شماره تماس آزمایشگاه مصطفی مشهد :  05138443231

شماره تماس نمونه گیری منزل مصطفی مشهد:  09020077963

آدرس آزمایشگاه تخصصی مصطفی مشهد:  حاشیه خیابان احمدآباد- بین محتشمی و عارف – ساختمان فرید – طبقه اول

همه چیز درباره ی آزمایشگاه مصطفی

آزمایشگاه مصطفی  اولین آزمایشگاه  در سطح کشور محسوب می شود که با رویکرد تشخیص پیش از بیماری شروع به کار کرده است. این آزمایشگاه با نظر مستقیم آقای مصطفی بهمدی مدیریت و راه اندازی شده است . تاکنون آزمایشگاه های تشخیصی با هدف تشخیص بیماری ها در سراسر کشور اداره شده اند.

آزمایشگاه مصطفی اولین آزمایشگاهی است که با رویکرد متفاوت به بیماری ها نگاه کرده است و بیش تر از اینکه تمرکز خود را در بخش درمان بیماری ها بگذارد به بحث تشخیص زود هنگام روی آورده است. جرقه ی این نوع رویکرد در ادامه ی طرح چکاپ شو ایجاد شد.

آزمایشگاه مصطفی

طرح چکاپ شو آزمایشگاه مصطفی

طرح چکاپ شو یک طرح جدید تشخیصی است که برای اولین بار در سال 1397 رقم خورد  و هدف از این طرح غربالگری بیماری های گوناگون قبل از ابتلا است. اینکه بصورت زودهنگام متوجه بیماری خودتون شوید فواید زیادی داره ، مهم ترین فایده ی اون اینه که با عوارض ناخواسته ی بیماری ها مواجه نمیشید.

به عنوان مثال ممکن است زمانی شما متوجه قند خون خودتون بشید که به علت عوارض آن کلیه های خودتان را از دست دادید. تمام این فوائد باعث ایجاد طرح چکاپ شو شد . در طرح چکاپ شو به افراد مختلف بر اساس سن ، جنس آزمایش های متناسب پیشنهاد میشه .

آزمایشگاه مصطفی در ادامه این طرح و با هدف پیشگیری بیماری ها تاسیس شد.

تاریخچه ی آزمایشگاه مصطفی :

اولین شعبه ی آزمایشگاه مصطفی در سال 1399 در شهر مشهد راه اندازی شد. طی برنامه ی 5 ساله ی گروه، تعداد شعب آزمایشگاه مصطفی به 5 شعبه در سراسر کشور افزایش خواهد یافت. تمامی شعب با مدیریت هماهنگ آقای مصطفی بهمدی اداره می شوند و تکنیک ها و دستگاه های مورد استفاده در تمام شعب بصورت همزمان و به روز و هماهنگ خواهد بود.

آشنایی با مصطفی بهمدی

جهت آشنایی با آقای مصطفی بهمدی میتونید روی لینک کلیک کنید (بنیانگذار جنبش چکاپ شو).

بخش های مختلف آزمایشگاه مصطفی:

آزمایشگاه مصطفی دارای بخش های متعدد و پلی والان است. این آزمایشگاه دارای بخش های مدرن و پیشرفته ی آزمایشگاهی مثل بخش ژنتیک نیز می باشد.

آزمایشگاه مصطفی بهمدی

بخش میکروب شناسی آزمایشگاه مصطفی

آزمایشگاه میکروب شناسی جز قدیمی ترین بخش های یک آزمایشگاه محسوب می شود. که بر خلاف اهمیت حیاتی و ضروری که دارد در اکثر مواقع مورد غفلت آزمایشگاهیان واقع می شود. مهم ترین اصل در این بخش مهم آزمایشگاه تجربه و دانش کافی پرسنل این بخش می باشد. گرچه که تجهیزات و دستگاه های مدرن به کمک این بخش آمده و دیگر نیازی به زمان های طولانی جهت جوابدهی نیست ولی همچنان خبره بودن کارشناس این بخش تعیین کننده است.

این آزمایشگاه با بهره گیری از نیروهای کارشناس و کارشناس ارشد میکروب شناسی با حداقل 5 سال سابقه ی کاری و لزوم برگذاری دوره های بازآموزی مداوم این مشکل در بخش میکروب شناسی را مرتفع کرده است.

بخش خون شناسی یا هماتولوژی

در این بخش اندکس های خونی گوناگون و بیماری های مختف خونی تشخیص داده می شوند . در این بخش تجهیزات مدرن بسیار پرکاربرد است و استفاده از دستگاههای فول و تمام اتوماتیک خطای اندازه گیری را بسیار کاهش می دهد و تقریبا به صفر می رساند.

آزمایش های تشخیص کم خونی و سرطان های خون جز پرکاربدترین تست های این بخش محسوب می شود. توانایی کارشناسان ارشد هماتولوژی در تشخیص سلول های گوناگون خونی در این بخش از آزمایشگاه ، بسیار ستودنی و قابل اعتماد است.

بخش بیوشیمی آزمایشگاه مصطفی

در بخش بیوشیمی آزمایشات بیوشیمیایی که عمدتا شامل آزمایشات قند و چربی است اندازه گیری می شود. دستگاه های مدرن و بروز و دارای تکنولوژی پیشرفته باعث دقت هرچه بیشتر این بخش می شود. استفاده از دستگاههای تمام اتومات خطای انسانی را به میزان حداقل خود یعنی نزدیک به صفر رسانیده است.

از قابلیت های این دستگاه ها می توان اتصال به سیستم پذیرش یا همان سیستم LIS را نام برد. این قابلیت موجب می شود تا خطای ناشی از انتقال اشتباه جوابها از بین برود. این سیستم بصورت اتومات جوابهای هر بیمار ( که توسط یک شماره ی خاص برای دستگاه تعریف شده است) را به صفحه ی پذیرش آن انتقال می دهد.

سیستم LIS  در آزمایشگاه مصطفی

قابل ذکر است که این سیستم علاوه بر بخش بیوشیمی در دیگر بخش های آزمایشگاه نیز فعال است. این امر موجب از بین رفتن خطای ناشی از انتقال داده ها می شود.

بخش ایمنولوژی یا ایمن شناسی

در این بخش آزمایشات مربوط به سیستم ایمنی انجام می شود. این بخش جز بخش های جدید آزمایشگاهی محسوب می شود . و در آن تست های گوناگونی برای سنجش وضعیت سیستم ایمنی انجام می شود . از جمله آزمایشاتی که در آزمایشگاه مصطفی در این بخش انجام می شود آزمایشات مربوط به پیوند و تعیین HLA  می باشد.

بخش ویروس شناسی آزمایشگاه مصطفی 

این بخش آزمایشگاه امروزه دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد . با توجه به اینکه بیماری های ویروسی ، درمان قطعی ندارند ، تشخیص و محدود کردن آنها بسیار پراهمیت است . آزمایشاتی مثل ایدز ، هپاتیت ( بیماری های منتقله از راه تماس جنسی) و دیگر ویروس های خطرناک در این بخش سنجیده می شوند. همچنین ویروس هایی که باعث سقط جنین در مادران باردار می شوند نیز در این بخش مورد ارزیابی قرار می گیرند.

این ویروس ها با روش های مختلف مثل روش های ایمنولوژیک و روش های ژنتیک در آزمایشگاه مصطفی مورد ارزیابی قرار می گیرند.

بخش انگل شناسی 

با اینکه بیماری های انگلی شیوع خیلی کمی پیدا کرده اند و با رعایت بهداشت عمومی تقریبا از بین رفته اند . ولی همچنان در بعضی مناطق باعث ایجاد بیماری هایی می شود. بیماری های انگلی با اینکه درمان بسیار ساده ای دارند اما در صورت عدم تشخیص عوارض نسبتا بدی به جای می گذارند. کارشناسان با تجربه و خبره در این بخش از آزمایشگاه مصطفی کار تشخیص را بسیار قابل اعتماد کرده اند.

انگل شناسی 

بخش قارچ شناسی آزمایشگاه مصطفی

مهم ترین موضوع در بحث بیماری های قارچی تشخیص این بیماری ها می باشد . و این موضوع تا میزان 95 درصد به مهارت و دانش کافی کارشناس که نمونه برداری و مشاهده ی قارچ در زیر میکروسکوپ را بر عهده دارد بر میگردد. فلذا زمانی که برای آزمایشات قارچ به آزمایشگاه مراجعه می کنید حتما دقت کنید به آزمایشگاهی مراجعه نمایید که کارشناسان خبره و دقیق در این زمینه دارند.

آزمایشگاه مصطفی با داشتن کارشناسان با مهارت که سابقه ی 5 ساله در بخش قارچ شناسی را دارا هستند این مشکل را مرتفع کرده است.

بخش هورمون شناسی آزمایشگاه مصطفی

آزمایشگاه هورمون شناسی امروزه دارای اهمیت زیادی است و امروزه تعداد بیماری هایی که مربوط به اختلالات هورمونی است هر روزه افزایش می یابد. بیشترین آزمایشاتی که دراین بخش انجام می شود مربوط به اختلالات تیروئیدی و هورمون های جنسی می باشد. اکثر آزمایشگاهها امروزه در این بخش با یکدیگر رقابت میکنند و این رقابت مربوط به تکنیک های مورد استفاده ی آزمایشگاهها می باشد. لازم به ذکر است که در آزمایشگاه مصطفی جدیدترین متد روز دنیا یعنی تکنیک های کمی لومینسانس یا ECL مورد استفاده قرار میگیرد. از لحاظ تعداد درخواست دومین تستی که در این بخش بسیار پرکاربرد است تست غربالگری سلامت جنین است که در دو مرحله انجام می شود.

جهت آشنایی با این تست غربالگری سلامت جنین کلیک کنید.

دیگر آزمایشات پرکاربرد این بخش آزمایش تشخیصی و غربالی سرطان هاست که امروزه در روند تشخیص و درمان انقلابی را در نوع خود به وجود آورده است.

هورمون شناسی

بخش ژنتیک آزمایشگاه

این بخش جدیدترین بخش آزمایشگاه محسوب می شود. در این بخش مدرن ترین آزمایشات انجام می شود و به نسبت سایر روش های آزمایشگاهی دارای اعتبار بیشتری می باشد . از جدیدترین آزمایشاتی که در این بخش راه اندازی شده است ، تست غربالگری جنین به روش های ژنتیکی است . در این بخش ابتدا سلول های استخراج شده از پرزهای کوریون  کشت داده می شود و آنگاه از لحاظ وجود بیماری های ژنتیکی جنین مورد بررسی قرار می گیرد.

سایر آزمایشات ژنتیکی برای انواع و اقسام بیماری ها کاربردی است و در دهه ی اخیر بسیار مورد توجه متخصصین واقع شده است.

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *