تومور مغزی ، همه چیز در مورد آن

تومور مغزی ، همه چیز در مورد آن

تومور مغزی ، همه چیز در مورد آن

 در این مقاله در مورد تومور مغزی  صحبت خواهیم کرد. به تکثیر و تجمع سلول ها به صورت غیر طبیعی در هر بخش از بدن تومور می گویند. در صورتی که این توده های تجمع سلولی در مغز دیده شوند اصطلاح تومور مغزی به کار می رود. این تومورها می توانند از بافت مغز منشأ گرفته باشند یا از نقاط دیگر بدن به مغز رفته باشند (متاستاز).

تومور مغز

تومورها می توانند به دو دسته خوش خیم یا بدخیم تقسیم شوند. در صورتی که سلول های تومور سرطانی باشند. تومور بدخیم را داریم. به تومور های بدخیم نئوپلاسم داخل جمجمه‌ای سخت نیز می گویند.

ساختار و عملکرد تومور مغزی

ساختار تومورهای مغزی بسته به اینکه از بافت خود مغز باشند. یا از قسمت های دیگر بدن، متفاوت است. به عنوان مثال اگر تومور در بخش حرکتی مغز باشد باعث اختلال حرکتی می شود. یا به همین ترتیب اگر در ناحیه شنوایی یا بینایی باشد. می تواند به ترتیب باعث اختلال در شنوایی و یا بینایی شود.

 اما در هر حال وجود هر توده اضافی در فضای اندک جمجمه می تواند با وارد کردن فشار به مغز خطرساز باشد. بنابراین تومورهای مغزی می توانند از دو طریق ایجاد خطر کنند. یکی در صورت سرطانی بودن و با مکانیسم های بیماری زایی سرطان. و دیگری از طریق وارد کرد فشار به قسمت های مربوطه‌ی مغز.

علائم داشتن تومور مغزی

علائم داشتن تومورهای مغزی را می توان به سه دسته، پیامد های افزایش فشار داخل جمجمه، اختلالات عملکردی و تحریک پذیری بالا تقسیم کرد.

پیامد های افزایش فشار داخل جمجمه

این علائم در مراحل ابتدایی تومور دیده می شوند. و شدت این علائم به اندازه تومور بستگی دارد. تومورهای بزرگتر فشار بیشتر و علائم شدیدتری را باعث می شوند. استفراغ همراه یا بدون حالت تهوع، باز شدن مردمک چشمی که در سمت تومور است. سر درد، تغییر در هوشیاری مانند کما از این دسته علائم اند.

اختلالات عملکردی

این قسمت از علایم با توجه به محل تومور و میزان آسیبی که به مغز زده شدت متفاوتی دارند. اختلالات عملکردی در موارد خفیف تر مانند از دست دادن حافظه، احساس بویایی و شنوایی، میدان دید و فلج نیمه صورت و تغییرات شخصیتی می باشد. اما این علائم می توانند بسیار شدید تر شوند. مانند فلج نصف بدن و از دست دادن قدرت بلع.

تغییر تحریک پذیری

این علائم در افراد مبتلا به بعضی سرطان های خونی هم دیده می شوند. علائم این دسته شامل خستگی غیر معمولی، کوفتگی بدن، لرزش دست و پا و صرع می باشند. تومورهای مغزی ثانویه که در ادامه در موردشان صحبت می کنیم. علائمی از این دسته را نشان می دهند.

تومور مغزی

شیوع تومورهای مغزی

طبق تحقیقات انجام شده در ایران از هر ده هزار نفر ۴ تا ۵ نفر مبتلا به تومور مغزی هستند. اما بسیاری از این افراد تا آخر عمر متوجه وجود تومور نمی شوند. پس از کالبد شکافی در پزشکی قانونی مشخص شد که در واقع شیوع تومور مغزی ۱۷ نفر در ده هزار نفر است. این اختلاف آماری به علت همین افرادی است که از بیماری خود بی خبر اند.

در پژوهش های دیگری در زمینه شیوع تومورها و سرطان ها، تومور مغزی به عنوان هشتمین سرطان شایع در ایران شناسایی شده است. همچنین در سطح جهانی این تومور دهمین علت مرگ و میر می باشد. این تومور می تواند در افرادی که سرطان های دیگری دارند نیز به وجود بیاید. شیوع تومور مغزی در این افراد بین یک تا دو درصد گزارش شده است.

عوامل خطر در بروز تومورهای مغزی

عوامل خطر یا ریسک فاکتورها به مواردی گفته می شود. که می تواند احتمال ابتلا به یک بیماری را افزایش دهد. این موارد می تواند شامل تعاملات بین ما و محیط باشد. همچنین عوامل خطری نیز وجود دارند که مربوط به وراثت و ژنتیک می باشند. از جمله عواملی که می توانند خطر ابتلا به تومور مغزی را افزایش دهند. می توان به موارد زیر اشاره کرد.

اثر اشعه در تومور مغزی

این دسته ازعوامل، شامل مواردی مانند اشعه های کیهانی، فرابنفش و پرتو ایکس، پارازیت ها و امواج مخابراتی و گوشی های موبایل و امواج رادیویی هستند.

اثر هورمون ها در تومور مغزی

تغییر توازن هورمون های جنسی مانند استروژن و پروژسترون نیز می تواند . عامل خطر دیگری برای تومور مغزی باشد.

اثر ضربه در تومور مغزی

ضربه های وارد شده به سر در اثر تصادفات و… از مواردی هستند که در بسیاری از بیماران مبتلا به تومور مغزی دیده می شوند . به نظر ارتباط مهمی بین ضربه های وارده به سر و تومورهای مغزی وجود دارد.

اثر مواد شیمیایی در تومور مغزی

فلزات سنگین مانند سرب که می توانند در رنگ ها، آب و آلودگی های هوای شهرها وجود داشته باشند. ازعوامل خطر شایع در جوامع امروزی اند. از مواد شیمیایی دیگری که ریسک ابتلا به این تومور را افزایش می دهند. می توان مواد افزودنی و نگهدارنده غذایی را نام برد.

عوامل خطر دیگری هم از جمله تغذیه ناسالم و استفاده از فست فودها، کمبود فعالیت بدنی و زندگی شهری و صنعتی در این بیماری تاثیر گذار است.

علل بوجود امدن تومور مغزی

علل ابتلا به تومورهای مغزی

منشا سلول های توموری چه مغز باشد چه قسمتی دیگر از بدن،علت شکل گیری تومور، سرطانی شدن سلول هاست. همان طور که قبلا گفته شد. سلول های بدن به طور طبیعی دارای قدرت رشد و تقسیم اند. این رشد و تقسیم در ترمیم آسیب ها و رشد بدن نقش دارد. حال اگر این رشد و تقسیم از برنامه ریزی بدن، خارج شود سرطان به وجود می آید.

با این حال علت این سرکشی سلول ها و سرطانی شدن به طور کامل مشخص نیست. رابطه بعضی از عوامل خطر با این سرطانی شدن مشخص شده که در قسمت قبلی به آن ها اشاره کردیم.

مراحل و انواع  یک تومور مغزی

تقسیم بندی های مختلفی برای انواع تومورها ارائه شده است. ساده ترین تقسیم بندی ارائه شده ، تقسیم تومورها بر اساس شدن آن هاست. این تقسیم بندی تومورها را در دو دسته خوش خیم و بدخیم جا می دهد. سازمان جهانی بهداشت بر همین اساس یک تقسیم بندی چهار درجه ای معرفی کرده است. در تقسیم بندی این سازمان تومورها از درجه یک تا چهار از خوش خیم ترین تا بد خیم ترین مرتب شده اند.

یکی دیگر از تقسیم بندی های ارائه شده، تقسیم تومور ها بر اساس منشا آن هاست. تومور هایی که از خود مغز شایع می شوند که به آن ها تومور اولیه می گویند. و تومورهایی که از سلول های سرطانی سایر نقاط بدن پخش شده اند. (متاستاز) و در مغز جایگزین شده اند.

در واقع تومورهای ثانویه در بیماران سرطانی ای دیده می شود. که مراحل پیشرفته سرطان را تجربه می کنند. امید به درمان در این بیماران بسیار پایین است. تومورهای اولیه بسیار مهاجم و بدخیم هستند. با این وجود متاستاز و مهاجرت در این دسته تومورها به ندرت دیده می شود. این مهاجرت نیز محدود به فضای جمجمه و بافت های مغزی می شود.

راه های تشخیص تومور

روش های تشخیصی تومورهای مغزی

تشخیص مهم ترین مرحله درمان هر بیماری می باشد. تشخیص هر چه دقیق تر و سریع تر اتفاق بیفتد، شانس درمان بیماری بالاتر می رود. برای تشخیص تومور مغزی و انواع آن روش های زیر استفاده می شود.

معاینه عصبی در تومور مغزی

این معاینه توسط پزشک متخصص مغز و اعصاب انجام می شود. بررسی قدرت بینایی، شنوایی، توانایی حرکتی و تکلم می تواند به پزشک برای تشخیص یک تومور مغزی کمک کند. که البته این تشخیص قطعی نیست.

تصویر برداری در تومور مغزی

تصویر برداری از سر به کمک تکنیک های مختلف مانند ام آر آی، سی تی اسکن و پت اسکن انجام می شود. در ام آر آی از تصویر برداری آهنربایی و در سی تی اسکن از پرتوها برای تصویر برداری استفاده می شود. پت اسکن نیز از تصویر برداری های نوین و پیشرفته برای تشخیص سرطان ها و تومور هاست.

تشخیص آزمایشگاهی در تومور مغزی

یکی از راه های مهم تشخیص سرطان و تومور مغزی آزمایش خون است. که می تواند وجود سرطان در بدن و تا حدودی مرحله ای که بیمار در آن قرار دارد را تشخیص دهد. تست کراتین کیناز مغزی در تشخیص آسیب مغزی ناشی از تومور در کنار تصویر برداری می تواند موثر باشد.

همچنین برداشت بافت مغزی توسط پزشک متخصص به وسیله سوزن های مخصوص و مشاهده آن زیر میکروسکوپ هم از سایر روش های تشخیصی می باشد.

درمان تومور مغزی

درمان تومورهای مغزی

تومورهای مغزی هر چه سریع تر تشخیص داده شوند. امید به درمان بالاتری دارند. با این وجود هنوز راه درمان قطعی برای این دسته از تومورها پیدا نشده است. بیشتر درمان هایی که مورد استفاده قرار می گیرند. هدف ساده کردن زندگی بیمار و کاهش علائم و پیامد های بیماری را دارند.

شیمی درمانی و جراحی در تومور مغزی

شیمی درمانی و جراحی در افرادی که تومور خوش خیمی دارند. شانس موفقیت بالایی دارد. اکثر این افراد پس از شیمی درمانی و جراحی درمان می شوند و زندگیشان را ادامه می دهند.

پرتو درمانی در تومور مغزی

این روش رواج کمتری از شیمی درمانی دارد. علت این رواج کمتر عوارض بیشتری است که روی بیمار می گذارد. اشعه درمانی در صورتی که کنترل شده نباشد. می تواند تومور های دیگری را در فرد بیمار ایجاد کند.

البته لازم به ذکر است که هنوز هم راه درمان اثبات شده و قطعی ای برای درمان تمام اشکال تومور مغزی وجود ندارد.

این مطلب توسط تیم محتوای مصطفی بهمدی تهیه شده است.

جهت آشنایی با مصطفی بهمدی کلیک کنید.

مصطفی بهمدی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *