بخش های آزمایشگاه

بخش های آزمایشگاه

بخش های مختلف

آزمایشگاه مصطفی

آزمایشگاه مصطفی دارای بخش های متعدد و پلی والان است. این آزمایشگاه دارای بخش های مدرن و پیشرفته ی آزمایشگاهی مثل بخش ژنتیک نیز می باشد.

بخش میکروب شناسی آزمایشگاه مصطفی:

آزمایشگاه میکروب شناسی جز قدیمی ترین بخش های یک آزمایشگاه محسوب می شود. که بر خلاف اهمیت حیاتی و ضروری که دارد در اکثر مواقع مورد غفلت آزمایشگاهیان واقع می شود. مهم ترین اصل در این بخش مهم آزمایشگاه تجربه و دانش کافی پرسنل این بخش می باشد. گرچه که تجهیزات و دستگاه های مدرن به کمک این بخش آمده و دیگر نیازی به زمان های طولانی جهت جوابدهی نیست ولی همچنان خبره بودن کارشناس این بخش تعیین کننده است.

این آزمایشگاه با بهره گیری از نیروهای کارشناس و کارشناس ارشد میکروب شناسی با حداقل 5 سال سابقه ی کاری و لزوم برگزاری دوره های بازآموزی مداوم این مشکل در بخش میکروب شناسی را مرتفع کرده است.

بخش خون شناسی یا هماتولوژی :

در این بخش اندکس های خونی گوناگون و بیماری های مختف خونی تشخیص داده می شوند . در این بخش تجهیزات مدرن بسیار پرکاربرد است و استفاده از دستگاههای فول و تمام اتوماتیک خطای اندازه گیری را بسیار کاهش می دهد و تقریبا به صفر می رساند.

آزمایش های تشخیص کم خونی و سرطان های خون جز پرکاربدترین تست های این بخش محسوب می شود. توانایی کارشناسان ارشد هماتولوژی در تشخیص سلول های گوناگون خونی در این بخش از آزمایشگاه ، بسیار ستودنی و قابل اعتماد است.

بخش بیوشیمی آزمایشگاه مصطفی:

در بخش بیوشیمی آزمایشات بیوشیمیایی که عمدتا شامل آزمایشات قند و چربی است اندازه گیری می شود. دستگاه های مدرن و بروز و دارای تکنولوژی پیشرفته باعث دقت هرچه بیشتر این بخش می شود. استفاده از دستگاههای تمام اتومات خطای انسانی را به میزان حداقل خود یعنی نزدیک به صفر رسانیده است.

از قابلیت های این دستگاه ها می توان اتصال به سیستم پذیرش یا همان سیستم LIS را نام برد. این قابلیت موجب می شود تا خطای ناشی از انتقال اشتباه جوابها از بین برود. این سیستم بصورت اتومات جوابهای هر بیمار ( که توسط یک شماره ی خاص برای دستگاه تعریف شده است) را به صفحه ی پذیرش آن انتقال می دهد.

سیستم LIS  در آزمایشگاه مصطفی:

قابل ذکر است که این سیستم علاوه بر بخش بیوشیمی در دیگر بخش های آزمایشگاه نیز فعال است. این امر موجب از بین رفتن خطای ناشی از انتقال داده ها می شود.

بخش ایمنولوژی یا ایمن شناسی:

در این بخش آزمایشات مربوط به سیستم ایمنی انجام می شود. این بخش جز بخش های جدید آزمایشگاهی محسوب می شود . و در آن تست های گوناگونی برای سنجش وضعیت سیستم ایمنی انجام می شود . از جمله آزمایشاتی که در آزمایشگاه مصطفی در این بخش انجام می شود آزمایشات مربوط به پیوند و تعیین HLA  می باشد.

بخش ویروس شناسی آزمایشگاه مصطفی :

این بخش آزمایشگاه امروزه دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد . با توجه به اینکه بیماری های ویروسی ، درمان قطعی ندارند ، تشخیص و محدود کردن آنها بسیار پراهمیت است . آزمایشاتی مثل ایدز ، هپاتیت ( بیماری های منتقله از راه تماس جنسی) و دیگر ویروس های خطرناک در این بخش سنجیده می شوند. همچنین ویروس هایی که باعث سقط جنین در مادران باردار می شوند نیز در این بخش مورد ارزیابی قرار می گیرند.

این ویروس ها با روش های مختلف مثل روش های ایمنولوژیک و روش های ژنتیک در آزمایشگاه مصطفی مورد ارزیابی قرار می گیرند.

بخش انگل شناسی :

با اینکه بیماری های انگلی شیوع خیلی کمی پیدا کرده اند و با رعایت بهداشت عمومی تقریبا از بین رفته اند . ولی همچنان در بعضی مناطق باعث ایجاد بیماری هایی می شود. بیماری های انگلی با اینکه درمان بسیار ساده ای دارند اما در صورت عدم تشخیص عوارض نسبتا بدی به جای می گذارند. کارشناسان با تجربه و خبره در این بخش از آزمایشگاه مصطفی کار تشخیص را بسیار قابل اعتماد کرده اند.

بخش قارچ شناسی آزمایشگاه مصطفی :

مهم ترین موضوع در بحث بیماری های قارچی تشخیص این بیماری ها می باشد . و این موضوع تا میزان 95 درصد به مهارت و دانش کافی کارشناس که نمونه برداری و مشاهده ی قارچ در زیر میکروسکوپ را بر عهده دارد بر میگردد. فلذا زمانی که برای آزمایشات قارچ به آزمایشگاه مراجعه می کنید حتما دقت کنید به آزمایشگاهی مراجعه نمایید که کارشناسان خبره و دقیق در این زمینه دارند.

آزمایشگاه مصطفی با داشتن کارشناسان با مهارت که سابقه ی 5 ساله در بخش قارچ شناسی را دارا هستند این مشکل را مرتفع کرده است.

بخش هورمون شناسی آزمایشگاه مصطفی :

آزمایشگاه هورمون شناسی امروزه دارای اهمیت زیادی است و امروزه تعداد بیماری هایی که مربوط به اختلالات هورمونی است هر روزه افزایش می یابد. بیشترین آزمایشاتی که دراین بخش انجام می شود مربوط به اختلالات تیروئیدی و هورمون های جنسی می باشد. اکثر آزمایشگاهها امروزه در این بخش با یکدیگر رقابت میکنند و این رقابت مربوط به تکنیک های مورد استفاده ی آزمایشگاهها می باشد. لازم به ذکر است که در آزمایشگاه مصطفی جدیدترین متد روز دنیا یعنی تکنیک های کمی لومینسانس یا ECL مورد استفاده قرار میگیرد. از لحاظ تعداد درخواست دومین تستی که در این بخش بسیار پرکاربرد است تست غربالگری سلامت جنین است که در دو مرحله انجام می شود.

دیگر آزمایشات پرکاربرد این بخش آزمایش تشخیصی و غربالی سرطان هاست که امروزه در روند تشخیص و درمان انقلابی را در نوع خود به وجود آورده است.

بخش ژنتیک آزمایشگاه:

این بخش جدیدترین بخش آزمایشگاه محسوب می شود. در این بخش مدرن ترین آزمایشات انجام می شود و به نسبت سایر روش های آزمایشگاهی دارای اعتبار بیشتری می باشد .

از جدیدترین آزمایشاتی که در این بخش راه اندازی شده است ، تست غربالگری جنین به روش های ژنتیکی است . در این بخش ابتدا سلول های استخراج شده از پرزهای کوریون کشت داده می شود و آنگاه از لحاظ وجود بیماری های ژنتیکی جنین مورد بررسی قرار می گیرد.

سایر آزمایشات ژنتیکی برای انواع و اقسام بیماری ها کاربردی است و در دهه ی اخیر بسیار مورد توجه متخصصین واقع شده است.

بخش های آزمایشگاه
بخش های آزمایشگاه
بخش های آزمایشگاه مصطفی
بخش های آزمایشگاه مصطفی
بخش های آزمایشگاه مصطفی
بخش های آزمایشگاه مصطفی